Hz. Safvan Bin Muattal ve Adıyaman Bölgesinin İslamlaşması

Hz. Safvan b. Muattal’ın hayat hikâyesi ile ilgili bir çalışma yapmam, tamamen tesadüf eseri olmuştur. İlk Dönem İslam Tarihi alanında ve özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu şehirlerinin fethedilmeleri ile ilgili çalışmalar yapmama rağmen, Adıyaman yöresi ile ilgili bir çalışmada bulunmamıştım. Diyanet İslam Ansiklopedisi yetkililerinin hazırlamam için teklif ettikleri Ben-i Suleym maddesini hazırlarken, Müslüman fetihleri sonucu Adıyaman yöresinde Ben-i Suleym Kabilesi’nin yerleştiğini ve bu kabileden olan sahabeden Hz. Safvan b. Muattal’ın mezarının da burada olduğunu öğrenince alan araştırması yaparak, gerçekten burada böyle bir mezarın olduğunu teyit ettim. Hatta Adıyaman’da Hz. Safvan b. Muattal adında bir derneğin olduğunu öğrendim. Bu arada benim bu tür araştırmalarımı duyan ve bir grup samimi insanın oluşturduğu Hz. Safvan b. Muattal Derneği yetkilileri benimle irtibat kurarak bir Ramazan gecesi Hz. Safvan b. Muattal hakkında konferans vermemi istediler.
Esasen, Hz. Safvan b. Muattal hakkında çok detaylı bilgiler olmayacağını düşünerek ilk başta bu teklifi kabul etmek istemesem de, dernek yetkililerinin ısrarlarını kıramayarak konuyu araştırmaya başladım. Şimdiye kadar Hz. Safvan b. Muattal hakkında müstakil bir çalışma yapılmamıştı. Sadece emekli vaiz Abdülcelil Candan tarafından bu konuda küçük bir risale yazılmıştı. Ancak araştırmaya başlayınca, Hz. Safvan b. Muattal hakkında önemli oranda bilgiye ulaştım ve bu bilgilerin bir kısmını Adıyaman’da verdiğim konferansta aktardım.
Konferans sonrası, gerek dinleyiciler gerek belediye ve bürokrasideki yetkililer ve özellikle de Hz. Safvan b. Muattal Derneği yetkilileri bu bilgileri kitap haline getirmemi istediler.  Safvan b. Muattal Derneği, Hz. Safvan b. Muattal’ın mezarı için yeni projeler geliştirip buraya bir komplex yapmayı tasarlıyordu ve bu komplexin teorik yönünü oluşturması için bir kitaba ihtiyaç bulunuyordu. Böylece Hz. Safvan b. Muattal’ın hayatını yazmam konusundaki ısrarları devam edince bu kitabı yazmaya koyuldum. Kitabımız bir biyografı kitabı olacaktır. Bu sebeple, bu kitabın yazılmasına vesile olan dernek yetkililerine buradan teşekkür ediyorum.


Doç. Dr. Mehmet Azimli
Diyarbakır–2008

<< Önceki Sayfa - Sonraki Sayfa >>