Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları 4


Hadis Konulu Kitap Okuma Yarışması Başvuruları Başladı


Türkiye geneli organizasyonu Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü ile Son Peygamber Platformunun yaptığı, ADIYAMAN il organizasyonunu ise Adıyaman SAFVAN-DER (Safvan Eğitim Çevre Gençlik ve Spor Kulübü)’müzün üstlendiği Ufka Yolculuk Kültür Yarışmalarının 4.sü olan Hadis Konulu Kitap Okuma Yarışmasının kayıtları başladı.

Yarışma; toplumun her kesimini Son Peygamber'in (sav) mesajları ile buluşturarak, Allah’ın rızasını kazanmak, toplumda hadis algısı oluşturmak, H.1437 / M.2016 yılı içerisinde Peygamber Efendimizin (sav) hadislerinin okunmasını ve hayata tatbik edilmesini teşvik amacıyla düzenlenmektedir.
Ayrıca, yarışma okuma alışkanlığının istenilen düzeyde olmadığı günümüzde; okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine, insanlarımızın sahih kaynaklarla buluşmasına bir nebze de olsa katkı sağlamaktır.

Yarışmaya katılmak isteyenlerin 21 Şubat 2016 tarihine kadar  başvurularını : http://hadis.ufkayolculuk.com/kayit/   linkinden yapmaları gerekiyor.

Sınav Tarihi: Hicri 24 Cemaziyelahir 1437, Miladi 03 Nisan 2016 Pazar günü saat 10:00
Yarışma kitabı: Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar'ın “Riyazü's Salihîn'den 1001 Hadis Seçkisi”
Riyazüs Salihin kitabı, uzmanlar tarafından Türkiye ve Dünya'da, “en meşhur, en sahih ve en çok tavsiye edilen hadis kitabı” olarak değerlendiriliyor.
Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları, H.1437 / M.2016 yılında Türkiye de Türkçe, Dünya genelinde ise İngilizce olarak düzenlenilecek. Türkçe dilinde 5 farklı kategoride, İngilizce dilinde ise tek kategori olmak üzere toplamda 6 farklı kategori de düzenlenecek yarışma sınavında, yazılı test usulü çoktan seçmeli A kategorisi için 80, diğer kategoriler için 100 soru ile sıralama tespit edilecek.

Kategorilerin detaylı açıklaması aşağıdadır.
A Kategorisi: 1 Ocak 2016 tarihi esas alınarak,14 yaşından küçük olanlar, (01.01.2002 tarihinden sonra doğanlar)
Sorumlu Olunan Konular: I. Bölüm (İman, Tevhid, Dua), II. Bölüm (İyilikler ve Hayırlar), III. Bölüm (Adabı Muaşeret)
B Kategorisi: 1 Ocak 2016 tarihi esas alınarak,14 yaşından büyük, 19 yaşından küçük olanlar, (1 Ocak 1997 – 31 Aralık 2001 arası doğanlar)
Sorumlu Olunan Konular: I. Bölüm (İman, Tevhid, Dua), II. Bölüm (İyilikler ve Hayırlar), III. Bölüm (Âdab-ı Muâşeret), IV. Bölüm (İslâmi Yükümlülükler ve Faziletler), V. Bölüm (Ahlâki Zaaflar ve Yasaklar)
C Kategorisi: 1 Ocak 2016 tarihi esas alınarak,19 yaşından büyük olanlar, (31.12.1996 tarihi ve bu tarihten önce doğanlar)
Sorumlu Olunan Konular: Kitabın Tamamı
D Kategorisi/İhtisas Kategorisi:  Resmi veya fahri din görevlileri (imamlar, müezzinler, Kur’an kursu hocaları, vaizler vs.), ilahiyat mezunları, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri bu kategoride yarışacaklardır. Bu meslek dallarında şu anda çalışan, belirli bir süre çalışmış olan veya emekli olanların tamamı için geçerlidir. Ayrıca kendini bu alanda yeterli gören diğer yarışmacılarımızda bu alanda sınava girebilirler.
NOT: 2 yıllık İlahiyat ön lisans öğrencileri, 2 yıllık İlahiyat ön lisans mezunları, 4 yıllık İlahiyat öğrencileri ve 4 yıllık Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğrencileri bu kategoriye dâhil değildir. Bu kişiler yaşlarına göre uygun kategorilerde yer alacaklardır.
Sorumlu Olunan Konular: Kitabın Tamamı
E Kategorisi: Yarışmaya Türkçe dilinde online (internet üzerinden) katılacak olanlar bu kategoride yarışacaklardır. Bu kategoride yaş sınırı bulunmamaktadır.
Sorumlu Olunan Konular: Kitabın Tamamı
F Kategorisi: Yarışmaya İngilizce dilinde online (internet üzerinden) katılacak olanlar. Bu kategoride yaş sınırı bulunmamaktadır.
Sınava katılım  ücretsiz olmakla beraber, yarışmacılar kitaplarını kendileri temin edecekler. Adıyaman için kitap temin yeri:  SAFVAN-DER
Yarışma Sınav Merkezleri e-posta ve sms yolu ile yarışmacılara bildirilecek ve sınav  hakkındaki tüm gelişmeler www.ufkayolculuk.com  sitesinden takip edilecek.

MERKEZİ ÖDÜLLER:
A-B-C-D Kategorileri İçin
Birinci Olanlara : 2 adet Umre + 2.500,00 TL
İkinci Olanlara : 1 adet Umre + 1.500,00 TL
Üçüncü Olanlara : 1 adet Umre + 500,00 TL
4.-10. Olanlara : Samsung Galaxy Tab S2 T710 32GB 8.0″ Tablet
E ve F Kategorisi İçin
Birinciye:  Samsung Galaxy Tab S2 T710 32GB 8.0” Tablet
İkinciye : Samsung Galaxy Tab S T800 16 GB 10.5” Beyaz Tablet
Üçüncüye : Samsung Galaxy Tab S T700 16GB 8.4” Beyaz Tablet
ADIYAMAN İL ÖDÜLLERİ
A KATEGORİSİ (14 yaş altı)
1.  5 Adet Çeyrek Altın
2.  3 Adet Çeyrek Altın
3.  1 Adet Çeyrek Altın
B KATEGORİSİ (14-19 yaş)
1.  5 Adet Çeyrek Altın
2.  3 Adet Çeyrek Altın
3.  1 Adet Çeyrek Altın
C KATEGORİSİ (19 yaş üstü)
1.  5 Adet Çeyrek Altın
2.  3 Adet Çeyrek Altın
3.  1 Adet Çeyrek Altın
Not:  D ve E Kategorilerine il ödülleri verilmeyecektir.