Sahabe Turizme Kazandırılıyor 

 

Adıyaman ili Samsat ilçesinde bulunan Sahabe Safvan bin Muattal türbesi ve çevresinin düzenlenerek turizme açılması çalışmaları devam ediyor.

Uzun zamandır yürütülen çalışmalar neticesinde tapu işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte yapılan projenin Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından hayata geçirileceği, bu kapsamda Sahabe türbesi, cami yapımı ile çevre düzenleme işinin ihale edildiği bildirildi.

Özellikle hafta sonlarında, kutlu doğum haftası, kandil ve bayramlarda Samsat ve çevre il ve ilçelerden yoğun olarak ziyaret edilen Sahabe türbesinin inanç turizmine açılması Adıyaman ve Samsat ilçesi için sosyo-kültürel ve ekonomik açıdan önemli bir faktör olduğu belirtiliyor...

Samsat Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı yaptığı açıklamada “Yapılan inceleme ve araştırmalar neticesinde Safvan bin Muattal kabrinin gerçekten bulunduğu yerde olduğu tespit edilmiştir. Yürütülecek proje ile tarihi ve kültürel miraslarımızdan biri olan Sahabe türbesinin tarih ve ruh güzelliğini yansıtacak, Osmanlı mimarı dokuya uygun olarak türbe inşa edilecek, şadırvan yaptırılacak, çevre düzenlemesi yapılarak alan kilitli parke taşları ile döşenecektir.” şeklinde konuştu.

Anadolu coğrafyasında İstanbul Eyüp’teki Hz. Ebu Eyyub El-Ensari ve Samsat ilçesinde bulunan Safvan bin Muattal isimli sahabelerin yerlerinin kesin olduğunu belirten Kaymakam Kaşıkçı, “Başka bir çok mekanda Sahabe isimlerine ait mekanlar olmakla birlikte tarihi kaynaklarca teyit edilememekte, çelişkili bilgilere rastlanmaktadır.” dedi.

Bu projenin Adıyaman kalkınmasına olumlu katkı sağlayacağı, bölgenin yurt genelinde tanıtımı yapılarak turizme kazandırılması sonucunda yöreyi tanıtıcı nemrut heykelcikleri, el yapımı ürünler, kitap ve broşür gibi ürünlerin satılmasının sağlanarak Adıyaman turizmine katkı sağlayacağı ifade ediliyor.

SAFVAN BİN MUATTAL’IN KÜNYESİ

Kabri Samsat ilçesinde bulunan Sahabe Safvan bin Muattal yaşadığı dönemdeki künyesi Ebu Amr’dır. Medine’nin Kays kabilesinden ve Ensardandır.

Hz. Safvan b. Muattal b. Ruheyda (rahda) b. Muammel b. Huzzai b. Muharib b. Mürre b. Faliç b. Zekvan b. Salebe b. Buhse b. Süheyl b. Mansur soyuna mensuptur.

http://www.medyatext.com.tr/V1/Pg/NewsCityDetail/NewID/120338/CatID/33/CityCode/

2/CityName/Adiyaman/CountryID//Header/sahabe_turizme_kazandiriliyor.html