Seçim öncesi söylenenler geride mi kaldı? 

 

Samsat ilçe merkezine5 km mesafede bulunan Sahabe afvan bin Muattal Türbesi çevre düzenlemesinin yapılması ve turizme kazandırılması çalışmalarıyla ilgili gündemde birşey yok!.. 
Seçim arifesinde siyasilerin sık sık gündeme getirdiği Türkiye’de Eyüp Sultandan sonra ikinci sahabesi türbesi olarak adlandırılan Safvan bin muattal türbesi böylemi kalacak?
   Kutlu Doğum haftası nedeniyle Samsat ilçesine gelen 22. dönem Milletvekili Ahmet Faruk Ünsal Sahabe Kabristanının turizme kazandırılması amacıyla çevre düzenlemesinin yapılması için Kültür Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunacağını açıklamıştı.Yine aynı etkinliğe katılan Adıyaman Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan yaptığı açıklamada Sahabe kabrinin çevre düzenlemesinin bir an önce yaptırılarak inanç turizmine kazandırılması gerektiğini söyleyerek “Son öğrendiğim bilgilere göre yapılan proje ile TOKİ tarafından yeterli ödeneği aktarılması kararlaştırılmıştır. Biz Adıyaman Belediyesi olarak ta bize düşen ne görev olursa yapmaya hazırız” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.22. Dönem Milletvekili Mahmut Göksu Mart 2007 ayında bu mevkie yapmış olduğu ziyarette “EYÜP SULTAN NASİLKİ İSTANBUL’U SEMBOLİZE EDİYORSA SAFVAN BİN MUATTAL’DA ADIYAMANI SEMBOLİZE EDECEK” demişti.
   Ve biliyoruz ki, Sayın Göksu benim çalışmalarım milletvekilliği ile sınırlı değil, memleketime hizmet etmeye devam edeceğim demişti. Göksu, yapmış olduğu ziyarette beraberinde TOKİ Şehir Planlama Uzmanı Orhan Mercan ile birlikte Sahabe mevkisine gelerek incelemelerde bulunmuş ve buradaki çalışmaların TOKİ marifetiyle yaptırılması için girişimlerde bulunmuşlardı. Aynı ziyarette Adıyaman İl Genel Meclis Başkanı ve Üyeleri, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ahmet Kırılmaz, Vakıflar Bölge Müdürü Arif Çelik, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulgaffur Büyükfırat, İl Müftüsü M. Emin Avcı, Samsat Belediye Başkanı Abdulkadir Aslan, GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Z. Abidin Kıymaz, bazı kurum ve kuruluş amirleri ile dernek ve vakıf temsilcileri heyetle birlikte incelemelerde bulunmuşlardı. Bu ziyaret vatandaşları umutlandırmış, sahabe kabrinin turizme ve Adıyaman’ın gelişimine katkı sağlaması yönünde umut var olunmuştu.Sayın Göksu bu işte oldukça istekli görünüyordu.
   Bu alanın ve kabristanın tarih ve ruh güzelliğini yansıtacak, Osmanlı mimarı dokuya uygun olarak türbenin inşa edileceği ve 50 yıla hitap edecek çevre düzenlemesi yapılarak bu alanın turizme kazandırılması amacıyla proje çalışması başlattıklarını ifade etmişti ama milletvekilliği sona erince bu proje çalışması da sanki yattı gibi. Adıyaman ve çevre illerden her hafta yüzlerce insanın ziyaret ettiği sahabe kabristanında görüştüğümüz insanlar “Bu proje Adıyaman kalkınmasına olumlu katkı sağlayacaktı. Yapılan açıklamalara bakılırsa güzel bir çalışma yapılacağını ummuştuk. Ancak son zamanlarda bu çalışmalarda ses seda yok. Bize öyle geliyor ki, en istekli iki milletvekili Sayın Göksu ve Sayın Ünsal idi. Ancak onlarında vekilliği sona erince bu çalışmada yattı. Devlette süreklilik esastır. Birileri bu işe el atmalı” şeklinde konuştular.          İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan ise Sahabe kabrineyaptığı ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, buranın kültür ve inanç turizmine kazandırılması için elinden gelen gayreti sarf edeceğini beyan etmişti Vatandaş soruyor; Milletvekilliği bitince proje yattı mı? Sahabe kabri yoksa siyasi rant olarak mı kullanılmak istendi. Eğer öyle değilse bu proje hangi aşamada? TOKİ bu işi yapmayı kabul etti mi? Bu iş için ne kadar ödenek aktarılacak? Yeni vekiller bu işe el atmayı düşünüyor mu?

                 

Diyanet İşleri Başkanımız ilimize yaptığı ziyarette burayı ziyaret etmiş ve bu tür külkür varlıklarına gerekli ilgiyi göstereceklerini söylemişti. İlk kez kırmızı plakalı vekilimiz olacak. Adıyaman için güzel bir gelişme. Hala iktidar partisinin genel başkan yardımcısı bizim hemşerimiz, Adıyamanlılar iktidardaki partiye oylarıyla büyük bir teveccüh gösterdi. O halde bu proje yatmamalı.Sahabe kabriadına dernekler kurulmuş, Kutlu doğum haftaları burada kutlanmış, açıklamalaryapılmış, insanlar umutlandırılmıştı. Halk bu vaatlerin yerine getirilmesini istiyor.

Haber: Dilvin ÇELİK-Z.Sema ÇELİK

http://www.gapolay.com.tr