Sahabe Dünyaya Tanıtılacak

 

Samsat İlçe Müftülüğü tarafından hazırlanan 'Sahabeyi dünyaya tanıtma' projesi İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından kabul edildi. Çekimlerikadir gecesin'ndeki etkinliklerle tamamlanacak olan belgeselin yurt içinde ve yurt dışında gösterime sunulacağı bildirildi. Samsat İlçe Müftüsü Kamil Ruhi Albayrak, Safvan Bin Muattal Hazretlerinin geniş içerikli belgeselini hazırladıklarını ifade etti. Albayrak, belgesel çekimlerinin ardından yurt içi ve yurt dışında gösterime gireceğini, belgesel çekimlerini üstelen Enzim Ajans ise 10 kişilik ekibiyle 24 saat çalışarak 3 boyutlu animasyonlarla farklı bir konsepti olacağının söyledi.

Safvan Bin Muattal Hazretlerine gereken değerin verildiğini ifade eden Albayrak, şöyle devam etti: ''İlimizde son yıllarda inanç turizmi açısından çok önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Özellikle Safvan Bin Muattal Hazretlerinin tanımı için bazı girişimlerde bulunduk. Yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde bir belgesel filmi çekme kararı aldıktan sonra İpekyolu kalkınma Ajansı;nın katkılarıyla çalışmalarımıza başladık. Çekimlerinin büyük oranda gerçekleştiği belgesel filminde senaryo ve kurgu hazırladık. Belgeselimiz çok kapsamlı bir yapıt olduğu için sadece Safvan Bin Muattal Hazretlerini anlatan bir tanıtım belgesi olmayacak. Belgesel Samsat'ın kısa tanıtımıyla başlayacak. Bir taraftan da yaşlılarımız bilgilerini derleyeceğiz. Sahabe ile ilgili ne kadar anekdot varsa derlemeye çalışıyoruz.'' Bu belgeseli hazırlarken, halk arasında bilinen birçok yanlışı da düzeltmeye çalıştıklarını ifade eden Albayrak, şunları kaydetti:

''Bilgi kirliliğine engel olmaya çalışıyoruz. Belgesel çekimleri bittikten sonra hazırlanan DVD yurt içinde ve yurt dışında tanıtım amacıyla dağıtılacak. Bu projemizi hazırlarken çok ciddi hazırlıklarda bulunduk. Projenin iki temel amacı var. Bunlardan biri tanıtım diğeri ise yöresel eşyaların tanıtılacağı stantların açılması. İpekyolu Kalkınma Ajansıyla yapmış olduğumuz bu projenin sonunda ilk etapta 10 bin tanıtım belgeselini dağıtacağız. Belgeseli yılsonuna kadar tamamlamaya çalışacağız. Çekimler ve gerekli çalışmaların hız kazanması halinde belgesel Eylül ayı gibi hazır olabilir. Hazırladığımız belgesel Safvan Bin Muattal Hazretlerinin türbesinin tanıtımı açısından büyük katkı sağlayacaktır.''

Belgeselin yönetmenliğini yapan Kenan Doğan ise belgesel çekimlerinin 1,5 ay süreceğini ifade etti. 10 kişilik ekiple birlikte 24 saat boyunca farklı görüntülere yer verdiklerini anlatan Doğan, ''Profesyonel bir ekiple çalışarak normal belgesellerin dışında 3 boyutlu animasyonlarla çekimlerimiz gerçekleştiriyoruz. Belgesel 45 dakika olacak. Hazırlanan belgeseli hazırlarken, Samsat yöresinde yaşamış yaşlılardan tutun kanaat önderlerine kadar birçok röportaj yapılacak. Belgesel bir nevi araştırma belseli olacak. Yazın sıcağına rağmen ekibimiz büyük bir şevkle sabahın erken saatlerinden gecenin geç saatlerine kadar çalıştığı gibi 24 saat boyunca farklı açıları yakaladı'' şeklinde konuştu.
AA

http://www.samanyoluhaber.com/h_640395_sahabe-dunyaya-tanitilacak.html