Sahabe'de 4 Bin Fidan Hayat Buldu...

 

Sahabe'de 4 Bin Fidan Toprakla Buluştu

Adıyaman'ın Samsat ilçesinde bulunan Sahabe Safvan bin Muattal kabrinin bulunduğu alana, Çevre ve Kültür Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD) ve Safvan Eğitim, Yardımlaşma ve Çevre Derneği (SAFVAN-DER) tarafından 4 bin adet ağaç dikildi.

'Bir Fidan Bir İnsan' projesi kapsamındaki yapılan ağaç dikim törenine Adıyaman Vali Yardımcısı Aydın Börü, AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan, CHP Milletvekili Şevket Köse, Samsat Kaymakamı Recai Karal, Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, ÇEKUD Genel Başkanı Süleyman Yorulmaz, Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat, il ve ilçe kamu kurum ve kuruluş amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. SAFVAN-DER Başkanı Dr. Sadık Çağ yaptığı konuşmada; doğal afetler ve çevre kirliliğine dikkat çekerek, daha çok kazanma hırsı ve doyumsuzluğun neticesi olarak doğanın yağmalandığını, acilen bunun önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.

ÇEKUD Genel Başkanı Süleyman Yorulmaz ise dernek olarak 50 bin civarında fidanı toprakla buluşturarak çevrenin korunmasına katkı sağlamaya çalıştıklarını belirtti. Yorulmaz, artık ağaç dikmenin en güzel bir hobi, ağaç bakımının ise spor olarak algılanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Belediye Başkanı Necip Büyükaslan da ağaç dikme gibi hayırlı bir işin, Sahabe Safvan bin Muattal kabir yanı başında yapılmasının daha da anlamlı kıldığını kaydetti. Bu tür kamu yararı olan işlerde Adıyaman Belediyesi olarak her zaman destek olduklarını ve bundan sonra da destek olmaya devam edeceklerini söyledi.

Vali Yardımcısı Aydın Börü ise yaptığı açıklamada; küresel ısınma neticesinde su kaynaklarının azaldığına dikkat çekerek, küresel olan bu sorun için dünya ülkelerin çok ciddi manada paralar harcadıklarını belirtti. Börü, "Sadece Gazihan Dede mevkisinde 36 bin ağacın dikildi. Bu alanda ülkemizde de çok yüklü miktarda paralar harcanmaktadır. Bugün burada yapılan çalışma sivil toplum kuruluşlarının çabalarıyla yapıldığından daha da anlamlıdır. Emeği geçenleri kutluyorum" şeklinde konuştu.

Katılımcıların sembolik ağaç diktiği törende toplam 4 bin tüplü kızılçam, fıstık çamı ve servi fidanının toprakla buluşturulduğu duyuruldu.

 

Kaynak: İha