Adıyaman-Onbinler Dua İçin Sahabeye Koştu

Adıyaman'ın Samsat ilçesinde bulunan Safvan Bin Muattal kabrinin bulunduğu alanda onbinlerce vatandaş bir araya gelip, kutlu doğum haftasının kapanışı için dua yaparak piknik yaptılar.

Adıyaman'da kutlu doğum haftası kapanış programı Samsat ilçesinde bulunan Sahabe Safvan bin Muattal türbesinin bulunduğu mevkide gerçekleştirildi. Her yıl kutlu doğum haftası içerisindeki Pazar gününde bu alana gelerek kapanış konuşmasını yapmayı adet edinen Samsatlı vatandaşlar, kutlu doğumun ruhuna uygun olarak birlik ve beraberlik içerisinde bir araya gelerek önce dua edip ardından piknik yaptı. Programda Samsat ilahi grubu ilahiler ve şiirler okudu. Etkinliğe katılan Samsat Kaymakamı Ahmet Dilsiz, Belediye Başkanı Yusuf Fırat, vatandaşlarla bir araya gelerek, sohbet etti. Kutlu doğum haftası vesile edilerek halkımızın milli ve manevi duygularını pekiştirici, birlik ve beraberliği sağlayıcı çalışmalar yürütüldüğünü belirten Adıyaman Müftüsü Mehmet Emin Avcı, şöyle konuştu. "Bilindiği gibi her yıl bütün illerimizde Kutlu Doğum Haftası kutlanmaktadır. Bu seneki haftanın kapanışı da ilçemizdeki Sahabe merkezinde yapıldı. Görüldüğü gibi oldukça büyük bir kalabalık katılım oldu. Bu kalabalık halkımızın Peygamberimize olan sevgisinin göstergesidir. Bu hususta fazla söz söylemeye gerek bırakmıyor, bu muhteşem kalabalık bunu belirtiyor, bunun göstergesidir. Mevkiinde toplandığımız Hazreti Safvan Bin Muattal da aynı zamanda Resullullah (SAV)'ın sahabelerinden. Kendisi Safvan Bin Muattal Essülevi, Sülem kabilesindendir, El Cezire'nin fethinde yer almıştır. Osman Bin Ebul Asım komutansında El Cezire'ye yönelmiş olan fetih hareketlerinde yer almıştır. Burada şehit olduğu bütün sağlam kaynaklarda, dinimizin güvenilir gördüğü bütün güvenilir kaynaklarda Hazreti Safvan'ın burada şehit olduğu ve burada defnedildiği zikredilmektedir. İslam'ın bir sevgi ve barış dini olduğunu, kavga ve kinin yeri olmadığını bütün dünyaya anlatmamız lazım. Bu topluluk işte bunu yansıtmaktadır" diye konuştu.

Daha Sonra Adıyaman Müftüsü Mehmet Emin Avcı ile İl Müftülüğü görevlileri tarafından okunan 1001 Hatmi Şerifin duasını yaptı.İbadetlerini yapan vatandaşlar daha sonra buldukları ağaç gölgelerinde oturarak piknik yaptılar.

18.04.2010

http://www2.haberler.com/video-haber/video.asp?id=2012691