Sahabe Hz. Safvan Bin Muattal Türbesi kültür turizmine açılıyor

 

 

(CİHAN)Adıyaman'ın Samsat ilçesinde bulunan Sahabe Hz. Safvan Bin Muattal Türbesi'nin kültür turizmine açılması için çalışmalara başlandı. 
Adıyaman İl Genel Meclis Üyeleri ve Meclis Başkanı Fevzi Doğan, Adıyaman İl Müftüsü Nimetullah Arvas, Türkiye Muhtarlar Derneği Adıyaman Şube Başkanı M. Sait Akbaş ve Samsat Müftüsü Yavuz Karabayır, Sahabe türbesinin bulunduğu alanda bir araya gelerek, incelemelerde bulundu.
Adıyaman İl Genel Meclis Başkanı Fevzi Doğan, "Şimdiye kadar bu türbenin, gerekli çevre düzenlemesi yapılarak, özellikle inanç turizmine açılmamış olmasını Adıyaman'ımız için bir kayıp sayıyorum. Buraya yapılacak hizmet ve yatırımlar milli servetimizi ve kültürümüzü yaşatma adına çok yerinde hizmetler olacağı gibi ekonomik olarak da ilimize girdi sağlayacaktır. Bu iş bütün toplumu ilgilendiren bir iştir. Toplumsal bir mutabakat sağlanarak, halkımızla birlikte başta çevre düzenlemesi olmak üzere bina, yol, su, elektrik, ihata gibi çalışmalara ivedilikle başlanmalıdır. Bunun içinde bir an önce bir dernek kurulmalıdır." şeklinde konuştu.
İl Genel Meclis Üyesi Orhan Acar ise sahabenin ülke içerisinde ve ülke dışında tanıtımının yapılması gerektiğini belirterek, tanıtım için yapılan CD, kitapçık ve broşürlerde de yer verilmesi gerektiğini ifade etti.
İl Müftüsü Nimetullah Arvas ise "Sahabe; Peygamber efendimizi gören ve onun tarafından eğitilen kişi demektir. Sahabelere ilgi gösterme zorunluluğumuz vardır. Çünkü onlar peygamberin talebeleridir. İstanbul'daki Eyüp Sultan ne ise Samsat'taki Safvan Bin Muattal da odur. İkisi de sahabedir. Samsat'ta ki sahabenin türbesinin burası olduğu hususunda hiç şüphe yoktur. İncelediğimiz bütün kaynaklar bu bölgeyi göstermektedir" şeklinde konuştu.
Samsat Müftüsü Yavuz Karabayır, Samsat'ta türbesi bulunan sahabenin Hz. Safvan Es-Sülemi kabilesinden olduğunu belirterek, Hz. Ömer döneminde bu bölgeye gelerek şehit olduğunu anlattı.

Adıyaman haber