Prof.Dr. Hacı Duran;“İslam, Barış Ve Güven Demektir”

 

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde, Adıyaman Safvan Eğitim, Yardımlaşma ve Çevre Derneği tarafından, Demokrasi Parkı iftar çadırında Peygamberimizin hayatını ve yaşamını anlatan konferans verildi.

Demokrasi Parkı İftar Çadırındaki konferansta konuşmacı olarak Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hacı Duran ve Dr. Osman Kaya ile Eğitimci Salih Varol katıldı. Konferansa Adıyaman Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Durmuş, Dernek Başkanı Dr. Sadık Çağ ve kalabalık bir vatandaş katıldı.

Konferans başlamadan önce derneğin amacının,tüm insanların maddi ve manevi gelişimlerinin sağlanması istihdamı ile ortaöğretim ve yüksek öğretim öğrencileri için eğitim, turizm, kültürel, sağlık, sanayi, sportif, akademik ve sosyal tesisler işletmek, desteklemek ve bu alanda işbirliği çalışmaları yapmak, ilimizde metfun bulunan sahabelerden Safvan B.Muattal hazretlerinin kabrinin ve çevre düzenlemesiyle ilgilenmesi,afet, savaş ve doğa zamanlarda, ihtiyaç sahiplerine gıda, giyim, sağlık, eğitim, yakacak, kira, barınma, evlenme, yuva kurma, iş kurma,konut ve bütün hususlarda ayni ve nakdi her türlü manevi yardımlarda bulunmak olduğu belirtildi.

Konferansta bir konuşma yapan Dr.Osman Kaya, insanlığın devam ettiğini sürece Allah’ın insanları başıboş bırakmadığını, insanların her zaman peygamberlere ihtiyaç duyduğunu, peygamberlerin tebliğ, açıklama görevleri olduğunun altını çizdi.

Eğitimci Salih Varol ise yaptığı konuşmasında, peygamber efendimizin yaşamından ve yaşamı boyunca güzel ahlakından bahsederek, tüm insanlığın bu hayatı örnek alması gerektiğine değindi.

Prof. Dr. Hacı Duran ise yaptığı konuşmada, emperyalist güçlerin işgali ve sömürüyü, İslam korkusu heyulasıyla kapatılıyor diyerek başladığı konuşmasında, İslamofobia olarak adlandırılan İslam korkusu kavramının, sanal ve kasıtlı bir biçimde insanları kandırmak ve gereksiz konularla meşgul etmek için uydurulduğunu belirterek “Müslümanlar, buldukları her yerde fakirdirler, güçlü değildirler. Birçok İslam ülkesi işgal altındadır, dünya ekonomisinde Müslümanların ciddi bir ağırlığı yoktur. Bilimde, teknolojide, finans ve iletişim sektöründe etkili olan bir Müslüman güç göremiyoruz. Buna rağmen Müslümanlar, korkutucu, ürkütücü ve terörist olarak gösterilmektedirler. Bilhassa Almanya’da ve Hollanda’da Türkler ve Müslümanlar korkunç ve uyumsuz olarak gösterildiği için birçok Türk’ün evi kundaklanmakta ve Türkler sürekli olarak şiddet saldırılarına maruz kalmaktadır. İslam’ı korkunç gösterme çalışmaları bazı kiliseler, ülke istihbaratları ve sermaye örgütleri tarafından desteklenmektedir.

Dünyanın en önemli televizyonları ve gazeteleri her gün İslam aleyhtarı ve Müslüman karşıtı yayınlar yapmaktadır. Bu yayınlar Müslümanları bulundukları bölgede ablukaya almakta, huzursuz etmekte, onların kendilerini ifade etmelerini engellemektedir.

İslamofobia uydurulmuş bir kavramdır. İslam Allah’ın dinidir.

Hz. Muhammed(a.s) onun elçisidir. İslam kelime olarak barış ve güven demektir, kurtuluş demektir. Müslümanların bulunduğu ortamda da barış, huzur ve güvenlik olmalıdır. Ancak maalesef işgalden ve ekonomik sömürüden dolayı bunlar uygulanamıyor” dedi.

Haber:F.Rüştü BEREKET

Kaynak:www.adiyamanguncel.com

22.04.2008