Sahabe Mezarı Inanç Turizmine Kazandırılacak 

 

Adıyamanın Samsat ilçesindeki sahabe Safvan Bin Muattal için Başbakanlık Toplu Konut İdaresince (TOKİ) Osmanlı mimarî tarzı yeni türbe ve cami yaptırıyor
Samsat Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, yaptığı açıklamada, TOKİnin ilçede mezarı bulunan Safvan bin Muattal için yeni bir türbe yaptırma projesini hayata geçirdiğini bildirdi. Proje kapsamında mezarın bulunduğu yere türbe, cami ve bölgenin çevre düzenlemesinin yapılması için ihaleye çıkıldığını ifade eden Kaşıkçı, Safvan bin Muattal için yaptırılacak türbenin Osmanlı mimarisinden izler taşıyacağını kaydetti. Çevre düzenlemesi yapılacak türbenin yanına şadırvan da yapılacağını belirten Kaşıkçı, şöyle konuştu: Anadolu coğrafyasında İstanbul Eyüpteki Hz. Ebu Eyyub El- Ensari ve Samsat ilçesinde bulunan Safvan bin Muattal isimli sahabelerin kabirlerinin şu anda bulundukları yerlerde olduğu kesin. Başka bir çok mekânda sahabe isimlerine ait mekânlar var, ancak bunlar tarihî kaynaklarca teyit edilmiyor ve konuyla ilgili çelişkili bilgilere rastlanıyor. Kaşıkçı, projenin hayata geçmesiyle ilçenin inanç turizmi açısından daha da gelişeceğini ve bunun ilçenin ve Adıyamanın tanıtımına katkı sağlayacağını vurguladı.

SAFVAN BİN MUATTAL

Tarihî kaynaklarda, Safvan bin Muattalın Samsat ilçesine hicretin 19. yılında Hz. Ömer döneminde geldiği, burada savaştığı ve şehit düştüğü belirtiliyor. Savaşlara, asker ya da çeşitli kademelerde komutan olarak katılan ve Samsat ilçesinde şehit olan Safvan bin Muattal, tarihte ifk olayı olarak adlandırılan, Hz. Ayşe ile iftiraya maruz bırakılan, daha sonra Kurân-ı Kerimdeki Nur Sûresinin 10. ve 20. âyetleriyle aklanan sahabe olarak biliniyor.

Yeniasya gazetesi