Göksu: Türkiyedeki ikinci sahabe kabrini Turizme kazandıracağız

 


             GÖKSU : TÜRKİYE’DEKİ 2. SAHABE KABRİNİ TURİZME KAZANDIRACAĞIZ

            AK Parti Adıyaman milletvekili Mahmut GÖKSU Samsat’ta ilçe merkezine 10 km.uzaklıkta bulunan Sahabe Safvan bin Muattal’ın kabri ve çevresini bir proje ile turizme kazandırma girişimleri sonuç vermeye başladı.

            Geçtiğimiz hafta ilgili bakanlıklar nezdinde yaptığı girişimlerle Kâhta-Siverek köprüsü hususunda adım atılmasını sağlayan GÖKSU bu defada Sahabe türbesini turizme kazandırma yolunda önemli adımlar attı.

            İlgili kuruluş temsilcileriyle Sahabe türbesinde incelemelerde bulunan Göksu İstanbul’da ziyaretçi akınına uğrayan Eyüp Sultan hazretlerinden sonra Türkiye’de bulunan 2. sahabe kabrini turizme kazandıracaklarını söyledi.

            Kabrin içler acısı haline üzüldüğünü söyleyen GÖKSU planlandığı şekilde bu proje biterse Samsat ilçemiz turizm merkezi olur dedi.

            ADIYAMAN MİLLETVEKİ GÖKSU “EYÜP SULTAN NASİLKİ İSTANBUL’U SEMBOLİZE EDİYORSA SAFVAN BİN MUATTAL’DA ADIYAMANI SEMBOLİZE EDECEK”

            Samsat ilçesinde bulunan Sahabe Safvan bin Muattal türbesi ve çevresinin düzenlenerek turizme açılması için çalışma başlatıldı.

            Adıyaman Milletvekili Mahmut Göksu, beraberinde TOKİ Şehir Planlama Uzmanı Orhan Mercan ile birlikte Sahabe mevkisine gelerek incelemelerde bulundu.

            Samsat Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Adıyaman İl Genel Meclis Başkanı ve Üyeleri, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ahmet Kırılmaz, Vakıflar Bölge Müdürü Arif Çelik, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulgaffur Büyükfırat, İl Müftüsü M. Emin Avcı, Samsat Belediye Başkanı Abdulkadir Aslan, GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Z. Abidin Kıymaz, bazı kurum ve kuruluş amirleri ile dernek ve vakıf temsilcileri heyetle birlikte incelemelerde bulundular.

            GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Z. Abidin Kıymaz, Sahabe çevre düzenlemesinin yapılması ve kabrin tadilatının yaptırılması çalışmasının tarihimize sahip çıkma adına önemli bir gelişme olduğunu kaydetti. Kıymaz “sahabe kabrinin Adıyaman’da olması bizler için bir lütuftur. Bu tür değerlerimize sahip çıkmalı ve gereken önemi vermeliyiz. Biz basın kuruluşları olarak buranın tanıtımı için elimizden gelen gayreti sarf edeceğiz. Tarihi, milli ve manevi değerlerimize sıkı sıkıya sarılmak, korumak ve gerekli ilgili göstermek hepimizin görevidir” şeklinde konuştu.

            Adıyaman Milletvekili Mahmut Göksu tarih ve ruh güzelliğini yansıtacak, Osmanlı mimarı dokuya uygun olarak türbenin inşa edileceği ve 50 yıla hitap edecek çevre düzenlemesi yapılarak bu alanın turizme kazandırılması amacıyla proje çalışması başlattıklarını ifade etti.

            SAHABE ÇEVRE DÜZENLEMESİ TOKİ MARİFETİYLE YAPILACAK

            Yapılacak projenin TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktara sunulacağını, çalışmaların TOKİ marifetiyle yapılacağını ifade eden Göksu, “İstanbul Boğaz köprüsü ve Eyüp Sultan nasıl ki İstanbul’u sembolize ediyorsa Adıyaman’a yaptırılacak 620 metrelik asma köprü ve Sahabe Safvan bin Muattal kabri da Adıyaman’ı sembolize edecektir.” dedi.

            Göksu, TOKİ’ nin ön inceleme çalışmasından sonra, hukuki alt yapının oluşturulması, projelendirme ve maliyet çalışmasından sonra projenin hayata geçirileceğini açıkladı.

            Samsat Kaymakamı Mahmut Kaçıksı ise yaptığı açıklamada “bu proje Adıyaman kalkınmasına olumlu katkı sağlayacaktır. Bu proje kapsamında yöreyi tanıtıcı nemrut heykelcikleri, el yapımı ürünler, kitap ve broşürler gibi ürünlerin satılması sağlanarak Adıyaman turizmine katkı sağlanabilir. Proje, en küçük yaştaki çocuktan en yaşlısına kadar bütün vatandaşlarımızın istifade edebileceği, dinlenebileceği mesire yarleri, alış veriş merkezleri ve daha bir çok sosyal faaliyeti kapsayacak genel bir külliye olarak düşünülmelidir” şeklinde konuştu.


http://www.gapgazetecilerbirligi.com/index.php?ind=news&op=news_show_single&ide=21