Dua için sahabeye koştular

 

Adıyaman'da onbinlerce vatandaş kutlu doğum haftasının kapanışı için dua edip piknik yaptı


Adıyaman'ın Samsat İlçesi'nde bulunan Safvan Bin Muattal kabrinin bulunduğu alanda, onbinlerce vatandaş kutlu doğum haftasının kapanışı için dua edip piknik yaptı.

Samsat İlçesi'nde bulunan Sahabe Safvan bin Muattal türbesinin bulunduğu yerde kutlu doğum haftasının kapanış programı yapıldı. Her yıl kutlu doğum haftası içerisindeki Pazar gününde bu alana gelen Samsatlılar, yine bir araya gelerek önce dua etti, ardından piknik yaptı. Programda Samsat İlahi Grubu da ilahi ve şiirler okudu.

Etkinliğe katılan Samsat Kaymakamı Ahmet Dilsiz ve Belediye Başkanı Yusuf Fırat, vatandaşlarla sohbet etti. Kutlu doğum haftası vesile edilerek halkın milli ve manevi duygularını pekiştirici, birlik ve beraberliği sağlayıcı çalışmalar yürütüldüğünü belirten Adıyaman Müftüsü Mehmet Emin Avcı, şöyle konuştu:

"Bilindiği gibi her yıl bütün illerimizde Kutlu Doğum Haftası kutlanmaktadır. Bu seneki haftanın kapanışı da ilçemizdeki Sahabe merkezinde yapıldı. Görüldüğü gibi oldukça büyük bir kalabalık katılım oldu. Bu kalabalık halkımızın Peygamberimize olan sevgisinin göstergesidir. Bu husus da fazla söz söylemeye gerek bırakmıyor, bu muhteşem kalabalık bunu belirtiyor, bunun göstergesidir. Mevkiinde toplandığımız Hazreti Safvan Bin Muattal da aynı zamanda Resullullah (SAV)'ın sahabelerinden. Kendisi Safvan Bin Muattal Essülevi, Sülem kabilesindendir, El Cezire'nin fethinde yer almıştır. Osman Bin Ebul Asım komutansında El Cezire'ye yönelmiş olan fetih hareketlerinde yer almıştır. Burada şehit olduğu bütün sağlam kaynaklarda, dinimizin güvenilir gördüğü bütün güvenilir kaynaklarda Hazreti Safvan'ın burada şehit olduğu ve burada defnedildiği zikredilmektedir. İslam'ın bir sevgi ve barış dini olduğunu, kavga ve kinin yeri olmadığını bütün dünyaya anlatmamız lazım. Bu topluluk işte bunu yansıtmaktadır"

Daha Sonra Adıyaman Müftüsü Mehmet Emin Avcı ile İl Müftülüğü görevlileri tarafından okunan 1001 Hatmi Şerifin duasını yaptı. İbadetlerini yapan vatandaşlar daha sonra buldukları ağaç gölgelerinde oturarak piknik yaptı.

18.04.2010

http://www.haberayna.com/Gundem-Dua-icin-sahabeye-kostular_35469.html