Safvan Bin Muattal'ın türbesi

 

Sahabe Safvan Bin Muattal Eğitim ve Kültür Derneği (Safvan-Der) tarafından Kutlu Doğum Haftası nedeniyle düzenlenen etkinliğe on binlerce kişi katıldı.

Adıyaman'ın Samsat ilçe sınırlarında bulunan sahabe Safvan Bin Muattal'ın türbesinde on binlerce kişi buluştu. Katılımın yüksek olması nedeniyle insan seli yaşanırken, kilometrelerce uzunluğunda araç ve insan kuyruğu oluştu. Türbenin bulunduğu tepelik alana ulaşmak için insanlar araçlardan inerek ilerlemek zorunda kaldı. On binlerce kişinin katıldığı etkinliklere Vali Ramazan Sodan, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, 21. ve 22. dönem Milletvekili Mahmut Göksu, Samsat Kaymakamı Ahmet Dilsiz, İl Genel
Sekreteri Ahmet Kırılmaz, Adıyaman Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hacı Duran, Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat, Müftü Mehmet Avcı, Safvan-Der Başkanı Dr. Sadık Çağ, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Safvan-Der Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sadık Çay, 2006 yılında sahabe Safvan Bin Muattal türbesinin tanıtılması amacıyla dernekleştiklerini ve yapacakları çalışmaları planladıklarını belirterek, "Bu kutsal mekanı insanlar çok fazla bilmiyorlardı. Bunun için bir dizi çalışma yaparak Samsat ve Adıyaman'dan yetkililerle görüşerek kendimize bir çalışma planı yaptık ve bu plan dahilinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bundan sonra da elimizden gelen çabayı saf edeceğiz" dedi.
Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat ise, sahabenin tanıtılması için belediye olarak bundan sonra ellerinden gelen çalışmayı sergileyeceklerini kaydetti.

Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan ise konuşmasında, sahabe Safvan Bin Muattal'ın kişiliği, künyesi ve Samsat ilçesine gelerek şehit oluşunu anlatarak, "Tarihi kaynaklara göre kabri Anadolu'da bulunan, Eyyüb Sultan'dan sonra tek sahabe Safvan bin Muattal'dır. Bu sahabe burada yaşamış ve burada vefat etmiştir. Bu nedenle bu bölge halkının bir anlamda hemşerisi ve akrabası sayılır. Bu sahabenin kabrinin ilimiz sınırlarında olması bizler için bir lütuftur. Bunun kıymetini iyi bilmemiz, gereken önemi
vermemiz gerekiyor. Biz Adıyaman Belediyesi olarak sahabenin tanıtımı için bir kitap yayınladık, organizasyonlara destek vermekteyiz. Bundan sonra da bize düşen her ne görev olursa yapmaya hazırız" şeklinde konuştu.

21. ve 22 Dönem Milletvekili Adıyaman Milletvekili Mahmut Göksu da 2 yıldan beri sahabenin türbesinin çevre düzenlemesi ile ilgili olarak çalışma yaptıklarını ve bundan sonra da yapacaklarını vurgulayarak, çalışmaları yakından takip ettiğini kaydetti.
Adıyaman Valisi Ramazan Sodan ise, sahabelerin sıradan insanlar olmadığını, Peygamberlerin övgülerini almış insanlar olduğunu söyledi. Vali Sodan, "Sahabe Safvan Bin Muattal kabrinin ilimizde olması bir zenginliktir. Bu zenginliği ekonomik zenginlik ve sosyal yaşantıya kazandırmanın gayreti içerisinde olacağız" diye konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hacı Duran, 'Muhammedin güvenilirliği' konulu konferans verdi. Prof. Dr. Duran, Peygamber Efendimizin hayatından örnekler vererek, emniyeti sağlamanın ancak inançla mümkün olabileceğini dile getirdi. Prof. Dr. Duran, "Müslümanların en güvenilir kişiler olarak görülmesi gerekirken ne yazık ki, günümüzde itimat edilmeyen, güvenilmeyen insanlar olarak görülmektedir" dedi.

Konuşmaların ardından Kur'an-ı Kerim okundu, ilahiler söylendi; dualar edildi. Daha sonra gelen kişilere etli pilav ve tatlı dağıtıldı. Belediye itfaiye ekibi su ihtiyacının giderilmesi için iki itfaiye aracıyla su takviyesinde bulundu. Türbe etrafında öğle namazı kılındı.
İman ettikten sonra Hz. Muhammed (SAV) ile bütün savaşlara katılan Safvan Bin Muattal (R.A.) hazretlerinin türbesi Türkiye'de kayıtlarla kesin olan iki sahabeden bir tanesi olması nedeniyle her yıl binlerce kişi ziyaret ediyor. Kaynaklara göre, Hz. Ömer zamanında Ermenilerle yapılan bir savaşta şehit düşen Safvan Bin Muattal'ın türbesinin bulunduğu alanda iyileştirme çalışmaları devam ediyor.